По категории
Посетете още
…А Шчербаков продължаваше гнусната си дейност. Не знам доколко органично беше предразположен към порока на пиянството. Не мисля, че на самия него му харесваше. Но тъй като се харесваше на Сталин, и той самият се наливаше със силни напитки, и другите въвличаше в пиянство, за да угоди на Сталин. Помня такъв инцидент. Берия, Маленков и Микоян се наговориха с момичетата, които сервираха виното, да им поднасят бутилки от вино, но да наливат вътре вода и леко да я оцветяват с вино или подобни сокове. Така в чашите се виждаше течност със съответния цвят: ако беше бяло вино – бяла течност, ако беше червено – тогава червена. Но това беше просто вода и те си я пиеха. Обаче Шчербаков ги разобличи: той си наля „вино“ от такава бутилка, опита го и се разкрещя: „Ама те не пият вино!“ Сталин побесня, че го мамят, и вдигна голя скандал на Берия, Маленков и Микоян. Ние всички се възмущавахме от Шчербаков, защото не искахме да пием, а ако пием, да е съвсем минимално, за да се отървем от Сталин, но да не се пропиваме и да не се погубваме. Краят му беше печален. Берия тогава правилно казваше, че Шчербаков умря, защото пиеше страшно много. Пропи се и умря.
Сталин наистина казваше друго: че е бил глупак – започнал да оздравява, но после не послушал лекарите и умрял през нощта, когато си позволил излишества с жена си. Но ние си знаехме, че той умря, защото пиеше прекалено, за да угоди на Сталин, а не защото не можеше без алкохол. Остана ми най-неприятно впечатление от този човек, непорядъчен и способен на какво ли не. Нямаше и капка съвест. Можеше да направи всичко, за да се издигне и да удави в капка вода кого ли не. А това се харесваше на Сталин. Той обичаше да ни насъсква и развиваше и засилваше вътрешната подлост на Шчербаков.
Когато отново преминах на работа в Москва, за мен, разбира се, беше голяма чест да работя под прякото ръководство на Сталин и лично да общувам с него. Бих казал, че това беше полезно и за работата. Та нали от Сталин ние получавахме и немалко полезни неща, защото той беше голям политик. Особено добре се получаваше, когато беше със здрав ум и в трезво състояние. Тогава даваше н обкръжението си много полезни съвети и указания. Ще кажа истината: аз високо го ценях и силно го уважавах. Но тук се налагаше да страдам повече, отколкото в Украйна, където бях надалеч. Почти всяка вечер телефонът звънеше: „Елате, ще обядваме.“ Това бяха страшни обяди. Връщахме се вкъщи сутринта, а нали трябваше да ходя на работа. Стараех се да отида към 10 часа, а в обедната почивка се опитвах да поспя, защото винаги тегнеше заплахата: ако не дремнеш, а той те извика, после ще клюмаш при него. За този, който клюмаше на масата при Сталин, нещата свършваха зле.
Просто е невероятно какво правеше понякога Сталин. Хвърляше домати по хората, например през войната, когато седяхме в противобомбеното скривалище. Лично съм го виждал. Когато идвахме при него по военни въпроси, след нашия доклад непременно ни канеше в скривалището. Започваше обяд, който завършваше с хвърляне на плодове и зеленчуци, понякога по тавана и стените, или пък на лъжици и вилици. Това ме възмущаваше: „Как така вождът на страната, умен човек, може да се напие до такова състояние и да си позволява такива неща?“ Командващите фронтове, сегашните маршали на Съветския съюз, също почти всички минаха през това изпитание, виждаха срамното зрелище. Това започна през 1943 г. и продължи по-късно, когато Сталин си възвърна предишната форма и повярва, че ще победим. А преди това ходеше като мокра кокошка. Тогава не помня да са ставали такива пиянски обяди. Той беше толкова потиснат, че просто да ти е жал да го гледаш.