Защо бедните пътуват повече с автобус за разлика от богатите?
Светкавичният отговор е:
- Защото не могат да си позволят кола.
Светкавичният контрааргумент е:
- А как тогава си позволяват автобус? Пътуването с автобус е по-скъпо занимание. Автобусът има с пъти по-голям разход от автомобила и ако автобус и кола тръгнат от точка А и стигнат до точка Б, спестяването на разход е в полза на лекия автомобил. Освен това билетът за автобус е фиксиран разход и броят пътници не влияе на разхода на единичния пътник, докато разходът за автомобил намалява с увеличаване броя на возещите се в него... Пътникът в автобуса плаща еднакво за една или сто спирки, а пък лекоавтомобилникът може да си избира маршрута...
Икономическият трик е в анализа на ситуацията. Аспектът, който определя действителните разходи, е времето. Пътуващият с кола спестява време, което контролира, разпределя и от което може да спечели - затова и аджеба е по-богат. Докато бедният смалява до минимум предполагаемата алтернатива на времето, което губи, обезстойностява го – по принуда.
Тоест разбира се, че бедният не може да си позволи да поддържа автомобил, но ако ви го обяснява икономист, ще останете доволен, независимо заможен ли сте, невъзможен ли сте, в кола ли сте или се въргаляте в автобуса.
Отгоре на всичко аз не съм икономист, горния пример го прочетох в една книга и не съм сигурен дали е така. Мен ме вълнуват инвариантните мисловни нагледи. Сега ще прегледам Вазов, да видя как художникът гледа на ситуацията. А пък съм приготвил да чета Пролегомените на Кант и съм сигурен, че метафизически нещата изглеждат ептен другояче.
А иначе аз предпочитам колело.
Съдържание / 226
Категории / 36
Имена / 12
Галерия / 87Файлове / 11
По категории
Антракт / 12
Беседи за Обществото на писателите / 4
Дописки на редактора / 25
Драматургия / 2
Есеистика / 5
Изследвания / 2
Интервю / 2
Книги / 9
Лингвистика / 1
Лирози / 3
Литературни анализи и теория / 5
Него го няма от няколко часа / 4
Никому неизвестен шано цикъл / 4
Опис опуси / 2
Преводи / 11
Произведения за деца / 20
Речи / 14
Романи / 16
С. Есенин: Няма вече връщане назад / 10
Сънищата започват на сутринта / 8
Театрална и филмова критика / 9
Фейлетони / 3
Фоторазкази / 5
Фрагменти / 2
Посетете още